Ranna Digital Works


Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları.

Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

Akıllı telefonların, tablet cihazların yada HoleLens, Magic Leap gibi akıllı gözlüklerin obje, lokasyon tanıma özelliğini kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntüler üzerine bindirilmesine Augmented Reality, (AR) artırılmış gerçeklik denilmektedir. Artırılmış gerçeklik projeleri, dünyada gördüklerimizi, bilgisayarlar aracılığı ile sanal nesneler ekleyerek zenginleştirir ve gördüklerimizi gerçekmiş gibi hissedip, yaşamamızı sağlar.

Farklı sektörlerden, farklı firmalar kullanıcılarının, müşterilerini yada çalışanlarını hayatlarını kolaylaştırabilmek için mobil uygulamalar sunuyor. Bir çok e-ticaret sitesi, marka, müşterilerini sürekli olarak ellerinin altında olarak iletişimlerini daha sıcak tutmayı, dolayısıyla daha çok ziyaret edilebilir, alışveriş yapılabilir olmayı hedefliyor. Mobil cihaz kullanım sürelerinin artması, kullanıcı yaş aralığını genişlemesi de mobil uygulama yaptırmak fikrine olan ilgiyi artıyor.

Günlük hayatımızın her evresinde eğlence, bilgilendirme, teknik destek ve daha pek çok amaca yönelik kullanabileceğimiz artırılmış gerçeklik uygulamaları, hayatımızı kolaylaştıran yenilikçi, heyecan verici bir teknolojidir. Günümüzde geliştirilen artırılmış gerçeklik çözümleri arkeolojiden mimariye, eğitimden sanata, sağlıktan askeriyeye her alanda rastlamaktayız. Aşağıda bu alanlardan bazılarına kısaca değindik;


AR Oyun Geliştirme

AR denilince ilk akla gelen uygulamalar, oyunlardır. Özellikle Pokemon Go oyununu bu teknolojinin tanınmasında önemli bir rolü olmuştur. Tüm dünyada çok yüksek bir indirilme sayısına ulaşan bu AR oyunu, gerçek dünyayı sanal dünya ile zenginleştirip yenilikçi ve dolayısıyla çok başarılı olmuştur.


AR ile Reklam ve Pazarlama Fikri Geliştirme

AR en fazla kullanıldığı alanlardan biride Reklam ve Pazarlama sektörleridir. Markalar, müşterilerinin ilgisini daha fazla çekmek, ürünlerini daha interaktif bir şekilde pazarlamak için AR teknolojisi kullanarak yaratıcı uygulamalar sunmaktadırlar. Bu yolla kampanyalarında akılda kalıcı olmasını ve fark yaratmasını sağlamaktadırlar. Özellikler etkinlikler ve organizasyonlara özel artırılmış gerçeklik çözümleri ve fikirleri geliştirilmektedir.


AR Çözümleri ile Emlak ve İnşaat Projeleri Geliştirme

AR ile gazetede, dergide yer alan bir ilanda proje ile ilgili videolara, zengin içeriğe ulaşarak bilgi alabilir, henüz inşa edilmemiş projelerde, AR ile inşa edilecek mekanı gerçek zamanlı olarak, projenin yapılacağı lokasyonda, 3D ortamda interaktif bir şekilde inceleyebilirsiniz. Hatta evinizi AR uygulama yüklü cihazınız ile dayayıp döşeyebilir. Yerinde gördüğünüz bu ürünlerin, mobilyaların, halıların siparişini verebilirsiniz.


AR Eğitim Projeleri

Fabrikalarda, AR teknolojisi ile makine kullanımı, tamiri ve servisi konusunda eğitimler ve hatta “Remote Assistant” desteği de verilebilir. Okullarda çocuklar için okul materyalleri ve kitapları interaktif, eğlenceli bir hale getirilebilir. AR, daha akılda kalıcı deneyimler yaşatarak öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır. Sağlık sektöründe, ameliyat, cerrahi operasyonlar, estetik operasyonlarda da AR teknolojisi kullanılarak çözümler ve eğitimler üretilebilmektedir.


Ranna, artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak çok farklı alanlardan projeler ve hizmetleri sunmaktadır. Geliştirmeyi planladığınız, AR oyun, AR eğitim projelerinizde, AR teknolojisini barındıran yenilikçi pazarlama fikirlerinizde ve diğer tüm Artırılmış gerçeklik uygulama ihtiyaçlarınızda sizlere destek olmaktan heyecan duyarız.


Bazı Projelerimiz.

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?